18-10-2018 12:30 2253
Կառավարությունը բավարարեց «ՅՈՒՆԻՎԵՐՍԱԼ ՔԼՈԶՐՍ» ՍՊԸ-ի հայտը՝ գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծված տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը, հումքը և նյութերը ներմուծման մաքսատուրքից ազատման արտոնությունից օգտվելու համար: Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նորանշանակ նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ ընկերության կողմից ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են ալյումինե կափարիչների արտադրության մեջ, որն օգտագործվում է հիմնականում խմելու ջրի և հանքային ջրի արտադրության մեջ։
«Ներմուծվող ապրանքները չեն ներմուծվում ԵՏՄ անդամ-երկրներից, քանի որ չեն բավարարում ընկերության տեխնիկական պահանջներին։ Ընկերությունը գործում է 6-7 ամիս, տեղակայված է Կոտայքի մարզում: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել 2,8 մլրդ դրամի ներդրում: Նախատեսվում է, որ կստեղծվի 27 աշխատատեղ՝ միջինը 245 հազար դրամ աշխատավարձով», - ասել է նախարարի պաշտոնակատարը:
Ըստ նրա, ծրագրով նախատեսված արտադրանքի ընդհանուր ծավալը կկազմի մոտ 1,7 մլրդ դրամ, որից 750 մլն դրամի արտադրանքը կիրացվի Հայաստանում, 480 մլն դրամի արտադրանքը կարտահանվի ՌԴ, իսկ մնացածը՝ Վրաստան: Մաքսատուրքից ազատման գումարը կկազմի մոտ 37 մլն դրամ:
Արտոնության առկայությունը լուրջ խթան կհանդիսանա նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման և որպես հետևանք նոր աշխատատեղերի ստեղծման, ներդրումների ներգրավման, տեղական արտադրության և արտահանման խթանման համար:

Правительство удовлетворило заявку ООО «Юниверсал Клозерс» об освобождении от таможенной пошлины на импорт технологического оборудования, импортируемого в рамках инвестиционной программы в приоритетной области, их составных частей и компонентов, сырья и материалов. Недавно назначенный министр экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян отметил, что товары, импортируемые компанией, будут использоваться в производстве алюминиевых колпачков, которые в основном используются для производства питьевой и минеральной воды.
«Эти товары не импортируются из стран-членов ЕЭС, так как они не соответствуют техническим требованиям компании. Компания работает в течение 6-7 месяцев и находится в Котайкской области. В рамках этой программы предполагается инвестировать 2,8 млрд. драмов. Ожидается, что 27 рабочих мест будут созданы со средней зарплатой в 245 тыс. драмов», - сказал исполняющий обязанности министра.
По его словам, общий объем запланированной программой продукции составит около 1,7 млрд. драмов, из которых продукция на сумму 750 млн. драмов будет реализована в Армении, продукция на сумму 480 млн. драмов будет экспортирована в Россию, а остальная часть - в Грузию. Сумма вычетов таможенных пошлин составит около 37 млн. драмов.
Наличие привилегии станет серьезным стимулом для реализации новых инвестиционных программ, которые создадут новые рабочие места, привлекут инвестиции, будут способствовать местному производству и экспорту.