18-10-2018 12:30 2253
Կառավարությունը բավարարեց «ՅՈՒՆԻՎԵՐՍԱԼ ՔԼՈԶՐՍ» ՍՊԸ-ի հայտը՝ գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծված տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը, հումքը և նյութերը ներմուծման մաքսատուրքից ազատման արտոնությունից օգտվելու համար: Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նորանշանակ նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ ընկերության կողմից ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են ալյումինե կափարիչների արտադրության մեջ, որն օգտագործվում է հիմնականում խմելու ջրի և հանքային ջրի արտադրության մեջ։
«Ներմուծվող ապրանքները չեն ներմուծվում ԵՏՄ անդամ-երկրներից, քանի որ չեն բավարարում ընկերության տեխնիկական պահանջներին։ Ընկերությունը գործում է 6-7 ամիս, տեղակայված է Կոտայքի մարզում: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել 2,8 մլրդ դրամի ներդրում: Նախատեսվում է, որ կստեղծվի 27 աշխատատեղ՝ միջինը 245 հազար դրամ աշխատավարձով», - ասել է նախարարի պաշտոնակատարը:
Ըստ նրա, ծրագրով նախատեսված արտադրանքի ընդհանուր ծավալը կկազմի մոտ 1,7 մլրդ դրամ, որից 750 մլն դրամի արտադրանքը կիրացվի Հայաստանում, 480 մլն դրամի արտադրանքը կարտահանվի ՌԴ, իսկ մնացածը՝ Վրաստան: Մաքսատուրքից ազատման գումարը կկազմի մոտ 37 մլն դրամ:
Արտոնության առկայությունը լուրջ խթան կհանդիսանա նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման և որպես հետևանք նոր աշխատատեղերի ստեղծման, ներդրումների ներգրավման, տեղական արտադրության և արտահանման խթանման համար:

18-10-2018 12:30 2254
The government has satisfied the request of LLC “UNIVERSAL CLIPS” for exemption from customs duties on the import of technological equipment imported as part of the investment program in the priority area, their components and components, raw materials and materials. Newly appointed Minister of Economic Development and Investment Tigran Khachatryan mentioned that the goods imported by the company will be used in the production of aluminum caps, which are mainly used for the production of drinking and mineral water.
"These goods are not imported from the EEU member countries because they do not meet the company's technical requirements. The company has been operating for 6-7 months, which is located in Kotayk region. Within the framework of the program it is envisaged to invest 2,8 billion drams. It is expected that 27 jobs will be created, with an average salary of 245,000 drams," the Acting Minister said.
According to him, the total volume of production planned by the program will make about 1.7 billion drams, of which 750 million drams will be sold in Armenia, production of 480 million drams will be exported to Russia and the rest to Georgia. The amount of customs duty deductions will make about 37 million drams.
The availability of a privilege will be a serious impetus for the implementation of new investment programs which will create new jobs, attract investments, promoting local production and export.