23-10-2018 12:51 2852
«Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ ամենափոքր երկիրն է, սակայն նույնիսկ այդպիսի փոքր երկիր լինելով՝ անծայրածիր հնարավորություններ է ձեռք բերում և կրկնապատկվում են այդ հնարավորությունները, եթե հաշվի է առնվում սփյուռքի գործոնը», «Եվրասիական շաբաթ 2018» ֆորումի իր ելույթում հայտարարել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը: Նա նշել է, որ համաժողովի ընթացքում Սփյուռքի հանրահայտ գիտնականների մասնակցությունը , իրենց գիտական ելույթները հետաքրքրիր կլինեն գործարարների համար և համագործակցության հնարավորություն կստեղծեն:
Աբրահամյանի խոսքով` «Եվրասիական շաբաթ 2018» համաժողովը նպաստում է տնտեսական հարաբերությունների զարգացման միջոցով Միության անդամ երկրների սոցիալ-տնտեսական և մշակութային համագործակցության ամրապնդմանը:
«Ամեն տարի մեր ֆորումի մասնակցության ցուցանիշներն աճում, իսկ «Եվրասիական շաբաթ» ֆորումի ևս մեկ առանձնահատկությունն այն է, որ այն մշտապես գործող է: Կարծում եմ, որ նպատակահարմար կլինի ապագայում ԵԱՏՄ երկրների ձեռնարկատերերի համար այնպիսի համակարգի ստեղծումը, որը նաև մեծ հարթակ կհանդիսանա գործարարների միջև համագործակցության համար»,-ասաց նա:
Արա Աբրահամյանի խոսքով`ավելի քան 200 միլիոնանոց ԵԱՏՄ շուկայի ներուժը հետաքրքրություն է առաջացնում գործընկերների շրջանում:
«Բոլորս լավ գիտենք, որ բիզնեսը սիրում է ներդրումներ, իսկ ներդրումներն ուղղվում են այնտեղ, որտեղ պլանավորման հասկանալի մեխանիզմներ կան: Այսօր աշխարհում բազմաթիվ խնդիրներ կան, և Հայաստանի համար տրանսպորտային շրջափակումը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներն ու այլ բարդություններն ավելի են միավորում բոլորին: Այսօր մենք տենում ենք ԵԱՏՄ շուկայի ներսում աճի դինամիկա և վստահ ենք, որ այս ներուժը դեռևս մինչև վերջ չի օգտագործված»,-հավելեց Աբրահամյանը՝ մաղթելով համաժողովի արդյունավետ աշխատանք:

«Армения - самая маленькая страна в ЕАЭС, но даже будучи такой маленькой страной, она получает бесконечные возможности и удваивает их, если учитывать фактор Диаспоры», - сказал президент Союза армян России Ара Абраамян в своем выступлении на форуме «Евразийская неделя 2018 года». Он отметил, что участие известных диаспорских ученых во время конференции, их научные выступления будут интересны бизнесменам и создадут возможность для сотрудничества.
По словам Абраамяна, форум «Евразийская неделя-2018» способствует укреплению социально-экономического и культурного сотрудничества государств-членов путем развития экономических отношений.
«Каждый год индекс нашего участия растет, и еще одна особенность форума «Евразийская неделя» заключается в том, что он постоянный. Думаю, было бы целесообразно создать такую систему для предпринимателей в будущем, которая также станет отличной платформой для сотрудничества между предпринимателями », - сказал он.
По словам Ара Абраамяна, потенциал более чем 200 миллионов рынка EЭС представляет большой интерес для партнеров.
«Мы все знаем, что бизнес любит инвестиции, а инвестиции направляются туда, где есть четкие механизмы планирования. Сегодня в мире много проблем, и транспортная блокада для Армении со стороны Турции и Азербайджана, санкции против России и другие трудности все больше объединяют всех. Сегодня мы видим растущую динамику на рынке EЭС, и уверены, что этот потенциал еще не полностью используется», - сказал Абраамян, желая конференции эффективной работы.