23-10-2018 12:51 2852
«Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ ամենափոքր երկիրն է, սակայն նույնիսկ այդպիսի փոքր երկիր լինելով՝ անծայրածիր հնարավորություններ է ձեռք բերում և կրկնապատկվում են այդ հնարավորությունները, եթե հաշվի է առնվում սփյուռքի գործոնը», «Եվրասիական շաբաթ 2018» ֆորումի իր ելույթում հայտարարել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը: Նա նշել է, որ համաժողովի ընթացքում Սփյուռքի հանրահայտ գիտնականների մասնակցությունը , իրենց գիտական ելույթները հետաքրքրիր կլինեն գործարարների համար և համագործակցության հնարավորություն կստեղծեն:
Աբրահամյանի խոսքով` «Եվրասիական շաբաթ 2018» համաժողովը նպաստում է տնտեսական հարաբերությունների զարգացման միջոցով Միության անդամ երկրների սոցիալ-տնտեսական և մշակութային համագործակցության ամրապնդմանը:
«Ամեն տարի մեր ֆորումի մասնակցության ցուցանիշներն աճում, իսկ «Եվրասիական շաբաթ» ֆորումի ևս մեկ առանձնահատկությունն այն է, որ այն մշտապես գործող է: Կարծում եմ, որ նպատակահարմար կլինի ապագայում ԵԱՏՄ երկրների ձեռնարկատերերի համար այնպիսի համակարգի ստեղծումը, որը նաև մեծ հարթակ կհանդիսանա գործարարների միջև համագործակցության համար»,-ասաց նա:
Արա Աբրահամյանի խոսքով`ավելի քան 200 միլիոնանոց ԵԱՏՄ շուկայի ներուժը հետաքրքրություն է առաջացնում գործընկերների շրջանում:
«Բոլորս լավ գիտենք, որ բիզնեսը սիրում է ներդրումներ, իսկ ներդրումներն ուղղվում են այնտեղ, որտեղ պլանավորման հասկանալի մեխանիզմներ կան: Այսօր աշխարհում բազմաթիվ խնդիրներ կան, և Հայաստանի համար տրանսպորտային շրջափակումը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներն ու այլ բարդություններն ավելի են միավորում բոլորին: Այսօր մենք տենում ենք ԵԱՏՄ շուկայի ներսում աճի դինամիկա և վստահ ենք, որ այս ներուժը դեռևս մինչև վերջ չի օգտագործված»,-հավելեց Աբրահամյանը՝ մաղթելով համաժողովի արդյունավետ աշխատանք:

23-10-2018 12:51 2854
"Armenia is the smallest country in the EAEU, but even being such a small country, it is getting endless opportunities and double them if the Diaspora factor is taken into account," said Ara Abrahamyan, President of the Union of Armenians of Russia, in his speech at the Eurasian Week 2018 forum. He noted that the participation of prominent Diaspora scholars during the conference, their scientific speeches will be of interest to businessmen and will create an opportunity for cooperation.
According to Abrahamyan, the "Eurasian Week 2018" forum contributes to the strengthening of socio-economic and cultural cooperation of member states through the development of economic relations.
"Every year our participation index is growing, and another feature of the" Eurasian Week "forum is that it is constantly operating. I think it would be appropriate to create such a system for entrepreneurs in the future, which will also be a great platform for cooperation between businessmen, "he said.
According to Ara Abrahamian, the potential of more than 200 million of EEU market is of great interest to partners.
"We all know that business likes investments, and investments are directed to where there are clear planning mechanisms. There are many problems in the world today, and the transport blockade for Armenia on the part of Turkey and Azerbaijan, Russia's sanctions against Russia and other difficulties are uniting everyone even more. Today we see the growing dynamics within the EEU market and we are sure that this potential has not been used completely yet, "Abrahamyan said, wishing the conference an effective work.