Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Հոնգ Վեյը բանկի և «Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի Տրանշ-3 հատված։
Ըստ «Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ի, Հոնգ Վեյը հանդիպում է ունեցել Տրանշ-3-ի կապալառու կազմակերպության՝ «Սինոհիդրո Քորփորեյշն» ընկերության և շինարարության տեխնիկական հսկողությունն իրականացնող «Սպեա Ինջեներիա Եվրոպեա» և «ԱյԱրԴի Ինջինիերինգ կոնսորցիում» իտալական համատեղ ձեռնարկության ներկայացուցիչների հետ։
«Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Վազգեն Պետրոսյանը ԱԶԲ գլխավոր տնօրենի տեղակալին ներկայացրել է Տրանշ-3-ում կատարված ու ընթացիկ շինաշխատանքները։ Նա նշել է, որ Ասիական զարգացման բանկի ֆինանսավորմամբ կառուցվող ճանապարհահատվածում կան որոշակի կազմակերպչական խնդիրներ, սակայն շինարարներն աստիճանաբար լուծում են դրանք, և վերջին 2 ամիսներին աշխատանքների ծավալի մեծացումը նկատելի է։ Նա նշել է նաև, որ անհրաժեշտ են որոշ փոփոխություններ՝ ծրագիրը հաջողությամբ առաջ տանելու համար։ Պարոն Պետրոսյանը նկատել է, որ Տրանշ-3-ի շինարարները, Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպությունն ու շինարարության տեխնիկական հսկողությունն իրականացնող կազմակերպությունը սերտորեն համագործակցում են, որպեսզի առկա խնդիրները ժամանակին վերացվեն, և աշխատանքներն ավելի մեծ ծավալով առաջ ընթանան։
Շինարարության տեխնիկական հսկողությունն իրականացնող կազմակերպության աշխատախմբի ղեկավար Վաչե Մինասյանը նշել է, որ շինարարության առջև դրված գլխավոր խնդիրը որակն ու ժամկետներն են։ Ըստ նրա՝ կապալառու կազմակերպության հետ հանդիպումների ընթացքում մշտապես շեշտվում է, որ պետք է աշխատանքներն արագ տեմպերով իրականացվեն, միևնույն ժամանակ՝ բարձր որակով։
ԱԶԲ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Հոնգ Վեյը նկատել է, որ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքը շատ կարևոր նախագիծ է Հայաստանի համար։ Թիվ մեկ խնդիրն այս ծրագրում որակն է, և համատեղ ուժերով պետք է շարունակել աշխատանքները՝ լավ արդյունքների հասնելու համար։

26-10-2018 13:31 2135
Хонг Вэй, заместитель генерального директора Азиатского банка развития (АБР), в сопровождении представителей Банка и «Организация реализации транспортных программ» ГНКО, посетил сектор транш-3 «Северный-Южного дорожного коридора».
По данным Организация реализации программ транспорта ГНКО, Хонг Вэй встретился с представителями подрядной организации Транш-3- «Синогидро Корпорейшн» и компании «Spea Injenera Europea», осуществляющий технический надзор за строительством и итальянского совместного предприятия «АйАрДи Инджиниеринг Консорциум».
Вазген Петросян, исполняющий обязанности генерального директора «Организация реализации транспортных программ» ГНКО, представил заместителю генерального директора АБР текущие строительные работы на Транше-3. Он отметил, что в строительстве дорожного участка, финансируемого Азиатским банком развития, существуют определенные организационные вопросы, но строители постепенно решают их, и за последние два месяца заметно увеличилось объем работ. Он также отметил, что необходимо внести некоторые изменения для продвижения программы. Г-н Петросян отметил, что строители «Транш-3», «Организация реализации транспортных программ» ГНКО и компания, осуществляющая технический надзор за строительством тесно сотрудничают, чтобы своевременно устранить существующие проблемы и продолжить работу.
Ваче Минасян, руководитель организации по надзору за строительством, отметил, что основными проблемами, стоящими перед строительством, являются качество и сроки. По его словам, во время встреч с подрядной организацией всегда подчеркивается, что работы должны выполняться быстрыми темпами, но в то же время качественно.
Заместитель генерального директора АБР Хонг Вэй отметил, что дорожный коридор «Север-Юг» является очень важным проектом для Армении. Проблема номер один - это качество этой программы, и совместными усилиями должны продолжаться работы для достижения хороших результатов.