Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Հոնգ Վեյը բանկի և «Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի Տրանշ-3 հատված։
Ըստ «Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ի, Հոնգ Վեյը հանդիպում է ունեցել Տրանշ-3-ի կապալառու կազմակերպության՝ «Սինոհիդրո Քորփորեյշն» ընկերության և շինարարության տեխնիկական հսկողությունն իրականացնող «Սպեա Ինջեներիա Եվրոպեա» և «ԱյԱրԴի Ինջինիերինգ կոնսորցիում» իտալական համատեղ ձեռնարկության ներկայացուցիչների հետ։
«Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Վազգեն Պետրոսյանը ԱԶԲ գլխավոր տնօրենի տեղակալին ներկայացրել է Տրանշ-3-ում կատարված ու ընթացիկ շինաշխատանքները։ Նա նշել է, որ Ասիական զարգացման բանկի ֆինանսավորմամբ կառուցվող ճանապարհահատվածում կան որոշակի կազմակերպչական խնդիրներ, սակայն շինարարներն աստիճանաբար լուծում են դրանք, և վերջին 2 ամիսներին աշխատանքների ծավալի մեծացումը նկատելի է։ Նա նշել է նաև, որ անհրաժեշտ են որոշ փոփոխություններ՝ ծրագիրը հաջողությամբ առաջ տանելու համար։ Պարոն Պետրոսյանը նկատել է, որ Տրանշ-3-ի շինարարները, Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպությունն ու շինարարության տեխնիկական հսկողությունն իրականացնող կազմակերպությունը սերտորեն համագործակցում են, որպեսզի առկա խնդիրները ժամանակին վերացվեն, և աշխատանքներն ավելի մեծ ծավալով առաջ ընթանան։
Շինարարության տեխնիկական հսկողությունն իրականացնող կազմակերպության աշխատախմբի ղեկավար Վաչե Մինասյանը նշել է, որ շինարարության առջև դրված գլխավոր խնդիրը որակն ու ժամկետներն են։ Ըստ նրա՝ կապալառու կազմակերպության հետ հանդիպումների ընթացքում մշտապես շեշտվում է, որ պետք է աշխատանքներն արագ տեմպերով իրականացվեն, միևնույն ժամանակ՝ բարձր որակով։
ԱԶԲ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Հոնգ Վեյը նկատել է, որ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքը շատ կարևոր նախագիծ է Հայաստանի համար։ Թիվ մեկ խնդիրն այս ծրագրում որակն է, և համատեղ ուժերով պետք է շարունակել աշխատանքները՝ լավ արդյունքների հասնելու համար։

26-10-2018 13:31 2136
Hong Wei, Deputy Director General of the Asian Development Bank (ADB), accompanied by representatives of the Bank and the Transport Program Organization SNCO, visited the North-South Road Corridor Tranche-3 sector.
According to the Transportation Program Organization SNCO, Hong Wei met with representatives of the Tranche-3 contractor, Synohydro Corporation and the Italian joint venture, Spea Injenera Europe and IRD Ingeneering Consortium .
Vazgen Petrosyan, Acting Director General of Transport Programs Implementation SNCO, presented the ADB Deputy Director General the current construction works at Tranche-3. He noted that there are certain organizational issues in the road construction financed by the Asian Development Bank, but the builders gradually solve them, and the increase in the volume of works has been noticeable over the past two months. He also noted that some changes need to be made to advance the program. Mr. Petrosyan noticed that the Tranche-3 builders, the Organization of Transportation Programs and the company carrying out the technical supervision of the construction sector, closely cooperate so that the existing problems will be eliminated in time and the works will go further.
Vache Minasyan, head of the construction supervision organization, noted that the main problems that the construction faces are the quality and timing. According to him, during the meetings with the contractor organization it is always stressed that the works should be carried out at a rapid pace, at the same time with high quality.
ADB Deputy Director General Hong Wei noted that North-South Road Corridor is a very important project for Armenia. The number one issue is the quality of this program and joint efforts should be continued to achieve good results.