29-10-2018 12:32 2123
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հոգաբարձուների և խորհրդատվական խորհուրդների անդամների հետ, որոնց թվում են առաջատար հայ գիտնականներ, ինժեներներ, ձեռներեցներ ամբողջ աշխարհից:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի գործունեության արդյունավետ կազմակերպմանը վերաբերող հարցերի շուրջ, քննարկել նախանշված նպատակների իրագործման համար անհրաժեշտ պայմանները, մեխանիզմներն ու հնարավորությունները:
Այնուհետև Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է հիմնադրամի կազմակերպած՝ «Նախագծելով էվոլյուցիան» խորագիրը կրող Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի բացմանը:
Նախագահը, ով նաև FAST հիմնադրամի խորհրդատվական խորհրդի պատվավոր անդամ է, ողջունելով մասնակիցներին 21-րդ դարի երկրում, կարևորել է Հայաստանում նման ֆորումների անցկացումը:
Նա մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանը ոչ միայն քաղաքակրթությունների բնօրրան է, այլևս ի սկզբանե եղել է Արևելքի ու Արևմուտքի խաչմերուկում:
«Քանի որ սա դարպաս է, խաչմերուկ, կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ մարդկությունը հետ դառնա դեպի իր ակունքները, դեպի իր ծագումը, դեպի մարդկային ռասսայի ծագման վայր՝ Հայաստան: Օրերս Ժնևում խոսում էի 4-րդ ինդուստրիալ հեղափոխության մասին, որտեղ ասացի, որ չկան հեղափոխություններ, կա էվոլյուցիա: Մարդկությունը, մենք պետք է մաս կազմենք էվոլյուցիայինկամ զարգացմանը: Սա ոչ միայն գիտական ու տեխնոլոգիական էվոլյուցիա է, այլև մեր հասարակությունների ու աշխարհում մեր վարքագծի սրընթաց էվոլյուցիա»,- ասել է նախագահը:
Նա հետևյալ ուղերձն է հղել. «Հայաստանն ապագայի դարպասն է: Մենք խրախուսում ենք ներդրումներ կատարել մեր երկրում. երկիր, որը երիտասարդ է, որը հավակնոտ է, որի ժողովուրդը տաղանդավոր է, որն ունի երիտասարդ կառավարություն, և երկիր, որն իրեն զգում է 21-րդ դարում: Երիտասարդ է և հասուն: Երիտասարդ լինելը նախ և առաջ նշանակում է, թե որքան երիտասարդ ես քեզ զգում հոգով, արդյոք պատրաստ ես նոր բացահայտումների, պատրաստ ես սովորել, պատրաստ ես տալ հարցեր ու պատասխաններ գտնել: Արդյոք պատրաստ ես հետազոտությունների, էվոլյուցիոն արագացման:
Կարծում եմ, որ էվոլյուցիան անսահման է: Մենք չենք գիտակցում, թե իրականում որքան բազմաշերտ ենք, մենք բացահայտել ենք մեր մի մասը միայն: Մարդիկ շատ ավելի հետաքրքրված են, թե ինչ է կատարվում մեզնից դուրս: Սակայն մի ամբողջ տիեզերք ունենք մեր ներսում, որը նույնքան բարդ է, որքան հենց ինքը՝ տիեզերքը:
Հավատացած եմ, որ աշխարհի ապագա բացահայտումները կրկին վերադառնալու են այս դարպաս, որը 21-րդ դարի դարպասն է:
Այնպես որ, բարի՛ գալուստ Հայաստան»:
Նախագահն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել եռօրյա միջազգային ֆորումի մասնակիցներին:
Ֆորումը համախմբել է արհեստական բանականության, ռոբոտիկայի ու ինքնավար համակարգերի, կենսաբանության և տվյալագիտության առաջատար մասնագետների, գործարարների, գիտնականներիաշխարհի մոտ 20 երկրի գիտական և տեխնոլոգիական կենտրոններից։

29-10-2018 12:32 2121
President of the Republic of Armenia Armen Sargsyan had a working breakfast with Trustees of the Armenian Science and Technology Foundation (FAST) and members of with advisory boards, including leading Armenian scientists, engineers, entrepreneurs from around the world.
According to the Public Relations Department of the Presidential Administration, the interlocutors exchanged thoughts over issues related to the effective organization of the scientific and technical foundation of Armenia, discussed the necessary conditions, mechanisms and possibilities for the implementation of the goals set forth.
Then President of the Republic of Armenia Armen Sargsyan took part in the opening of the Global Innovation Forum entitled "Designing the Evolution" organized by the Foundation.
The President, who is also an Honorary Member of the FAST Foundation Advisory Board welcoming the participants in the 21st century, highlighted the holding of such forums in Armenia.
He particularly mentioned that Armenia was not only the moterland of civilizations, but it had always been at the crossroads of East and West.
"Since this is a gateway, a crossroads, I think it's time for people to come back to their origins, to the place of origin of human race, to Armenia. Recently I was talking about the 4th industrial revolution in Geneva where I said there were no revolutions, there was evolution. Humanity, we must be part of evolution or development. This is not only a scientific and technological evolution, but also a rapid evolution of our behavior in our societies and the world, "the President said.
He has sent the following message: "Armenia is a gateway to the future. We encourage investment in our country. a country that is young, ambitious, whose people are talented, with a young government and a country that feels in the 21st century young and mature. Being young is, first of all, means to be young feel with your soul, when you are ready for new discoveries, ready to learn, to give questions and find answers? Are you ready for research, evolutionary acceleration?
I think the evolution is boundless. We do not realize how many layers we actually have, and we've only identified a part of it. We are much more interested in what's going on outside of us. However, we have a whole universe within ourselves, which is as complicated as the universe itself.
I believe that future discoveries in the world will come back to this gate, which is the 21st Century gate.
So, welcome to Armenia. "
The President wished efficient work to the participants of the three-day international forum.
The Forum has brought together specialists of scientific and technological centers from about 20 countries around the world in artificial intelligence, robotics and autonomous systems, leading specialists in biology and data science, business, and scientists.