29-10-2018 12:32 2123
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հոգաբարձուների և խորհրդատվական խորհուրդների անդամների հետ, որոնց թվում են առաջատար հայ գիտնականներ, ինժեներներ, ձեռներեցներ ամբողջ աշխարհից:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի գործունեության արդյունավետ կազմակերպմանը վերաբերող հարցերի շուրջ, քննարկել նախանշված նպատակների իրագործման համար անհրաժեշտ պայմանները, մեխանիզմներն ու հնարավորությունները:
Այնուհետև Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է հիմնադրամի կազմակերպած՝ «Նախագծելով էվոլյուցիան» խորագիրը կրող Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի բացմանը:
Նախագահը, ով նաև FAST հիմնադրամի խորհրդատվական խորհրդի պատվավոր անդամ է, ողջունելով մասնակիցներին 21-րդ դարի երկրում, կարևորել է Հայաստանում նման ֆորումների անցկացումը:
Նա մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանը ոչ միայն քաղաքակրթությունների բնօրրան է, այլևս ի սկզբանե եղել է Արևելքի ու Արևմուտքի խաչմերուկում:
«Քանի որ սա դարպաս է, խաչմերուկ, կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ մարդկությունը հետ դառնա դեպի իր ակունքները, դեպի իր ծագումը, դեպի մարդկային ռասսայի ծագման վայր՝ Հայաստան: Օրերս Ժնևում խոսում էի 4-րդ ինդուստրիալ հեղափոխության մասին, որտեղ ասացի, որ չկան հեղափոխություններ, կա էվոլյուցիա: Մարդկությունը, մենք պետք է մաս կազմենք էվոլյուցիայինկամ զարգացմանը: Սա ոչ միայն գիտական ու տեխնոլոգիական էվոլյուցիա է, այլև մեր հասարակությունների ու աշխարհում մեր վարքագծի սրընթաց էվոլյուցիա»,- ասել է նախագահը:
Նա հետևյալ ուղերձն է հղել. «Հայաստանն ապագայի դարպասն է: Մենք խրախուսում ենք ներդրումներ կատարել մեր երկրում. երկիր, որը երիտասարդ է, որը հավակնոտ է, որի ժողովուրդը տաղանդավոր է, որն ունի երիտասարդ կառավարություն, և երկիր, որն իրեն զգում է 21-րդ դարում: Երիտասարդ է և հասուն: Երիտասարդ լինելը նախ և առաջ նշանակում է, թե որքան երիտասարդ ես քեզ զգում հոգով, արդյոք պատրաստ ես նոր բացահայտումների, պատրաստ ես սովորել, պատրաստ ես տալ հարցեր ու պատասխաններ գտնել: Արդյոք պատրաստ ես հետազոտությունների, էվոլյուցիոն արագացման:
Կարծում եմ, որ էվոլյուցիան անսահման է: Մենք չենք գիտակցում, թե իրականում որքան բազմաշերտ ենք, մենք բացահայտել ենք մեր մի մասը միայն: Մարդիկ շատ ավելի հետաքրքրված են, թե ինչ է կատարվում մեզնից դուրս: Սակայն մի ամբողջ տիեզերք ունենք մեր ներսում, որը նույնքան բարդ է, որքան հենց ինքը՝ տիեզերքը:
Հավատացած եմ, որ աշխարհի ապագա բացահայտումները կրկին վերադառնալու են այս դարպաս, որը 21-րդ դարի դարպասն է:
Այնպես որ, բարի՛ գալուստ Հայաստան»:
Նախագահն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել եռօրյա միջազգային ֆորումի մասնակիցներին:
Ֆորումը համախմբել է արհեստական բանականության, ռոբոտիկայի ու ինքնավար համակարգերի, կենսաբանության և տվյալագիտության առաջատար մասնագետների, գործարարների, գիտնականներիաշխարհի մոտ 20 երկրի գիտական և տեխնոլոգիական կենտրոններից։

29-10-2018 12:32 2120
Президент Республики Армения Армен Саркисян провел рабочий завтрак с попечителями Армянского научно-технического фонда (FAST) и членами консультативных советов, в том числе ведущих армянских ученых, инженеров, предпринимателей со всего мира.
По информации Департамента по связям с общественностью Администрации Президента, собеседники обменялись мыслями по вопросам, связанным с эффективной организацией научно-технического фонда Армении, обсудили необходимые условия, механизмы и возможности для реализации поставленных целей.
Затем Президент Республики Армения Армен Саргсян принял участие в открытии Глобального инновационного форума под названием «Проектирование эволюции», организованного Фондом.
Президент, который также является почетным членом Консультативного совета Фонда FAST, приветствуя участников 21-го века, подчеркнул проведение таких форумов в Армении.
Он в частности отметил, что Армения не только является родиной цивилизаций, но всегда находилась на перекрестке Востока и Запада.
«Поскольку это ворота, перекресток, я думаю, что пришло время для людей вернуться к своим истокам, к своим корням, к месту происхождения человеческой расы, в Армению. Недавно я говорил о 4-й промышленной революции в Женеве, где я сказал, что нет революций, есть эволюция: человечество, мы должны быть частью эволюции или развития. Это не только научная и технологическая эволюция, но и быстрое развитие наших обществ и нашего поведения в мире», - сказал президент.
Он сделал следующее послание: «Армения является воротами в будущее. Мы поощряем инвестиции в нашу страну, которая молода, амбициозна, чей народ талантлив, с молодым правительством и страной, которая чувствует себя в XXI веке. Молодая и зрелая. Быть молодым - это, прежде всего, значит быть молодым душой, когда вы готовы к новым открытиям, готовы учиться, задавать вопросы и находить ответы. Готовы ли вы к исследованиям, эволюционным ускорениям?
Я думаю, что эволюция безгранична. Мы не понимаем, насколько мы многогранны на самом деле, и мы не полностью раскрываем себя. Мы гораздо больше заинтересованы в том, что происходит вокруг нас. Однако существует целая вселенная внутри нас, которая так же сложна, как и сама Вселенная.
Я верю, что будущие открытия в мире вернутся к этим воротам, которые являются воротами 21-го века.
Итак, добро пожаловать в Армению. "
Президент пожелал эффективной работы участникам трехдневного международного форума.
Форум объединил специалистов научно-технических центров из примерно 20 стран мира в области искусственного интеллекта, робототехники и науки о данных, ведущих специалистов в области биологии и информатики, бизнеса и ученых.