Աշխարհում գործազուրկների թիվը 2017 թվականի դրությամբ կազմել Է 201 մլն՝ նախորդ տարվա համեմատությամբ ավելանալով 3,4 միլիոնով:
Ըստ Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության «Զբաղվածությունն աշխարհում և սոցիալական հեռանկարները 2017» զեկույցի` հիմնական պատճառն այն է, որ չեն բավականացնում ներդրումները: Ֆիրմաները ներդրումներ չեն անում իրենց աշխատակիցների համար, ակտիվությունը դանդաղում է: Եվ դա ընդհանուր առմամբ ազդում է զբաղվածության մակարդակի վրա՝ վատացնելով այն:
Զեկույցում նշվում է զբաղվածության աճը փոքր ու միջին բիզնեսի ձեռնարկություններում: 2003-2016 թվականներն ընդգրկող ժամանակաշրջանում կրկնակի ավելացել է նման ձեռնարկությունների մշտական աշխատակիցների թվաքանակը: Սակայն այդ միտումը կանգ Է առել վերջին երկու տարիներին:

The number of unemployed in the world as of 2017 has reached 201 million, having increased by 3.4 million compared to the previous year.
According to the International Labor Organization's "Employment in the World and Social Outlook-2017" report, the main reason is that investments are not enough. Firms do not invest in their employees, the activity is slowing down. And it generally affects the level of employment, worsening it.
The report highlights employment growth in small and medium-sized businesses. In the period of 2003-2016, the number of permanent employees of such enterprises has doubled. But that trend has stopped in the last two years.