28-09-2017 12:17 4309
Սեպտեմբերի 27-28-ը Երևանում անցկացվել է Մաքսային միության անդամ երկրների մաքսային ծառայությունների միավորված կոլեգիայի 24-րդ նիստը, որին մասնակցել են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի մաքսային ծառայությունների, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի պատվիրակությունները:
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Վարդան Հարությունյանը բարձր է գնահատել գործընկեր պետությունների մաքսային ծառայությունների համագործակցության խորացման և արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քայլերը. «Մաքսային ծառայությունների համատեղ ջանքերով կարող ենք հասնել ազգային տնտեսությունների մրցունակության բարձրացմանն ու պայմաններ ստեղծել կայուն զարգացման համար՝ հանուն անդամ երկրների բնակչության բարեկեցության», - նշել է նա:
Վարդան Հարությունյանը կարևորել է ԵԱՏՄ անդամ երկրների մաքսային ծառայությունների միջև ձևավորված փոխըմբռնման ու համագործակցության բարձր մակարդակը, ինչը թույլ է տալիս ավելի օպերատիվ արձագանքել և արդյունավետ ու փոխընդունելի լուծում տալ ծագող խնդիրներին
Խորհուրդը քննարկել է ԵԱՏՄ անդամ երկրների մաքսային ծառայությունների առաջարկներն ու նախագծերը, հստակեցրել գործունեության առանձին ուղղությունները, ամփոփել նախորդ նիստի որոշումների իրականացման ընթացքը և նախանշել 2018 թվականի անելիքները:
Մասնավորապես քննարկվել են ներմուծվող ապրանքների՝ մինչև մաքսային հայտարարագիր ներկայացնելը բացթողման դեպքում մաքսային ապահովումների վճարի հստակեցման, մաքսային մարմինների կողմից տեխնիկական կանոնակարգման ոլորտում փորձի արդյունավետության և միասնական մեխանիզմների ներդրման հարցերը: Անդրադարձ է եղել նաև ԵԱՏՄ սահմաններին իրավիճակի վերաբերյալ օպերատիվ տվյալների պարբերական փոխանակման, արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկում /ԱՏԳԱԱ/ ապրանքների դասակարգման վերաբերյալ որոշումներում հերթական փոփոխությունների, ԵԱՏՄ միասնական մաքսային տարածքով տարանցիկ փոխադրվող բեռների նկատմամբ մաքսային մարմինների կողմից իրականացվող գործառույթների հետ կապված խնդիրներին:
Նիստում որոշում է ընդունվել Մաքսային միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների միավորված կոլեգիայի հերթական՝ 25-րդ նիստն անցկացնել Ղրղզստանի Հանրապետությունում:

28-09-2017 12:17 4308
В Ереване 27-28 сентября состоялось 24-е заседание Единого совета таможенных служб Таможенного союза с участием таможенных служб Армении, России, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана, а также Евразийской экономической комиссии.
Председатель Комитета государственных доходов Вардан Арутюнян высоко оценил шаги, предпринятые для углубления сотрудничества и повышения эффективности таможенных услуг стран-партнеров ЕЭС. «Благодаря совместным усилиям таможенных служб мы можем добиться конкурентоспособности национальных экономик и создать условия для устойчивого развития и благосостояния стран-членов ЕЭС», - сказал он.
Вардан Арутюнян подчеркнул важность высокого уровня взаимопонимания и сотрудничества между таможенными службами государств-членов ЕЭС, что позволяет более гибко, эффективно и взаимоприемлемо решать возникающие проблемы.
Совет обсудил предложения и проекты таможенных служб государств-членов ЕЭС, уточнил отдельные направления деятельности, подвел итоги принятых в предыдущей сессии решений и изложил задачи на 2018 год.
В частности, обсуждались вопросы, связанные с таможенным оформлением импорта товаров, техническим регулированием таможенного оформления и внедрением унифицированных механизмов. Стороны также затронули вопросы, связанные с регулярным обменом оперативными данными о ситуации на границах ЕЭС, последующими изменениями в Декларации о классификации товаров во внешнеэкономической деятельности и о принятых таможенными органами действиях в отношении транзитных грузов, перевозимых через единую таможенную территорию ЕЭС.
На заседании было принято решение провести следующую 25-ю совместную сессию таможенной службы Государств Таможенного союза в Кыргызской Республике.