09-03-2018 13:50 4193
Իրանը համաձայնագիր է ստորագրել չինական ընկերության հետ երկաթգծի կառուցման վերաբերյալ, որը կարևոր նշանակություն ունեցող Բուշեր նավահանգիստը միացնելու է երկրի երկաթուղային ցանցին, հայտնել է Իրանի քաղաքային շինարարության նախարարությունը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Համաձայնագրի շրջանակներում, որի արժեքը կազմում է 700 մլն դոլար, նախատեսվում է 250 կմ երկարությամբ երկաթուղային գիծ կառուցել, որը կմիացնի Պարսից ծոցի ափին գտնվող Բուշեր նավահանգիստը երկրի կենտրնական հատվածում գտնվող Շիրազ քաղաքի հետ:
Իրանի փոխնախարարի խոսքով՝ Շիրազ-Բուշեր երկաթուղային գծի կառուցումը հանդիսանում է երկրի երկաթուղային հաղորդակցության ոլորտում 7 առաջնային նախագծից մեկը:

09-03-2018 13:50 4195
Иран подписал соглашение с китайской компанией о строительстве железной дороги, которая свяжет порт Бушер с железнодорожной сетью страны, сообщает РИА Новости.
Согласно соглашению, которое стоит 700 миллионов долларов, планируется построить 250-километровую железнодорожную линию, соединяющую порт Бушер Персидского залива с городом Шираз в центральной части страны.
По словам заместителя министра Ирана, строительство железнодорожной линии Шираз-Бушер является одним из семи приоритетных проектов в области железнодорожных коммуникаций.