09-03-2018 13:50 4193
Իրանը համաձայնագիր է ստորագրել չինական ընկերության հետ երկաթգծի կառուցման վերաբերյալ, որը կարևոր նշանակություն ունեցող Բուշեր նավահանգիստը միացնելու է երկրի երկաթուղային ցանցին, հայտնել է Իրանի քաղաքային շինարարության նախարարությունը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Համաձայնագրի շրջանակներում, որի արժեքը կազմում է 700 մլն դոլար, նախատեսվում է 250 կմ երկարությամբ երկաթուղային գիծ կառուցել, որը կմիացնի Պարսից ծոցի ափին գտնվող Բուշեր նավահանգիստը երկրի կենտրնական հատվածում գտնվող Շիրազ քաղաքի հետ:
Իրանի փոխնախարարի խոսքով՝ Շիրազ-Բուշեր երկաթուղային գծի կառուցումը հանդիսանում է երկրի երկաթուղային հաղորդակցության ոլորտում 7 առաջնային նախագծից մեկը:

Iran has signed an agreement with the Chinese company to build a railroad, which will link the Bushehr port to the country's rail network, Iranian RIA Novosti reported.
Under the agreement, which costs $ 700 million, it is planned to build a 250-kilometer railway line connecting the port Bushehr of Persian Gulf with the city of Shiraz in the central part of the country.
According to the Iranian Deputy Minister, the construction of the Shiraz-Bushehr railway line is one of the seven priority projects in the field of railway communication.