Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2017 թվականին 30 տոկոսով աճել է, հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը՝ ռուսական «Առաջին ալիքին» տված հնարցազրույցում, փոխանցում է ТАСС-ը:
«ԵԱՏՄ անդամ-պետությունների միջև առևտուրն աճում է, նախորդ տարի գրանցվել է մոտ 30 տոկոսի աճ, ԵԱՏՄ երկրների հետ Ղազախստանի առևտրի շրջանառությունն աճել է 29 տոկոսով, Ռուսաստանի հետ՝ ավելի քան 30 տոկոսով»,- ասել է նա:
Ղազախստանի ղեկավարը հիշեցրել է, որ 2019 թվականին ստեղծվելու է ԵԱՏՄ երկրների էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր շուկա: «Մենք ստեղծել ենք ապրանքների, կապիտալի, աշխատանքի ընդհանուր շուկա: Ինչ վերաբերում է էներգետիկայի և նավթի ինտեգրմանը, 2019 թվականից կստեղծվի էլեկտրաէներգեիայի ընդհանուր շուկա, 2025 թվականից՝ նավթի և գազի: Իրականում, այդ ամենն աստիճանաբար արդեն զարգանում է»,- նշել է Նազարբաևը:

12-03-2018 10:11 4079
В 2017 году товарооборот между странами Евразийского экономического союза (ЕЭС) увеличился на 30 процентов, сказал в интервью российскому первому каналу президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, сообщает ТАСС.
«Торговля между странами-членами ЕЭС растет, в прошлом году рост составил около 30%, торговый оборот Казахстана со странами ЕЭС увеличился на 29%, а с Россией - более 30%», - сказал он.
Глава Казахстана напомнил, что в 2019 году будет создан общий энергетический рынок стран ЕЭС. «Мы создали общий рынок товаров, капитала и рабочей силы. Что касается интеграции энергетики и нефти, то с 2019 года будет создан общий энергетический рынок, рынки нефти и газа появятся с 2025 года. На самом деле все это постепенно развивается», - отметил Назарбаев.