Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2017 թվականին 30 տոկոսով աճել է, հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը՝ ռուսական «Առաջին ալիքին» տված հնարցազրույցում, փոխանցում է ТАСС-ը:
«ԵԱՏՄ անդամ-պետությունների միջև առևտուրն աճում է, նախորդ տարի գրանցվել է մոտ 30 տոկոսի աճ, ԵԱՏՄ երկրների հետ Ղազախստանի առևտրի շրջանառությունն աճել է 29 տոկոսով, Ռուսաստանի հետ՝ ավելի քան 30 տոկոսով»,- ասել է նա:
Ղազախստանի ղեկավարը հիշեցրել է, որ 2019 թվականին ստեղծվելու է ԵԱՏՄ երկրների էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր շուկա: «Մենք ստեղծել ենք ապրանքների, կապիտալի, աշխատանքի ընդհանուր շուկա: Ինչ վերաբերում է էներգետիկայի և նավթի ինտեգրմանը, 2019 թվականից կստեղծվի էլեկտրաէներգեիայի ընդհանուր շուկա, 2025 թվականից՝ նավթի և գազի: Իրականում, այդ ամենն աստիճանաբար արդեն զարգանում է»,- նշել է Նազարբաևը:

Trade turnover between the Eurasian Economic Union (EEC) countries increased by 30 percent in 2017, Kazakh President Nursultan Nazarbayev said in an interview to Russian First Channel, TASS reports.
"Trade between the EEU member-states is growing, last year the growth was about 30%, the trade turnover of Kazakhstan with EEU countries increased by 29%, with Russia more than 30%," he said.
The head of Kazakhstan reminded that in 2019 a common energy market of EEU countries will be created. "We have created a common market for goods, capital and labor. As regards energy and oil integration, from 2019, a common energy market will be established, oil and gas markets starting from 2025. In reality, all this gradually develops, "Nazarbaev noted.