Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է գազի փոխադրման ծառայությունների ընդհանուր սակագների մեթոդաբանության մշակման առաջարկը:
Սեպտեմբերին կողմերի առաջարկությունները կքննարկվեն էներգետիկայի նախարարների կողմից, որից հետո հարցը կներկայացվի Միջկառավարական խորհրդի նիստին: ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման ծրագրի վերաբերյալ աշխատանքը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում անցկացվել է 2016 թվականի ապրիլից:
Ծրագրի նախագիծը արժանացել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հավանությանը, իսկ այս տարվա հուլիսի 27-ին այն Միջկառավարական խորհրդի նիստում քննարկել են ԵԱՏՄ պետությունների վարչապետները:
«2016 թվականին գազի ընդհանուր շուկայի ձեւավորման ծրագրի վերաբերյալ ԵԱՏՄ երկրների կողմից 60 տարաձայնություններից մնացել է միայն մեկը: Կարգավորման հնարավոր եղանակներից մեկը կարող է լինել Միության գազի միասնական շուկայում գազի փոխադրման ծառայությունների միասնական սակագների մեթոդաբանության մշակումը և ընդունումը»,- նշել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների վարչության անդամ Էմիլ Կայկիևը:

24-08-2018 11:19 2720
На заседании Евразийской экономической комиссии было обсуждено предложение о разработке общей методологии тарифов на услуги по транспортировке газа.
Предложения сторон будут обсуждаться министрами энергетики в сентябре, после чего этот вопрос будет представлен на заседании Межправительственного совета. Работа по Программе формирования общего рынка газа в ЕЭС была проведена в Евразийской экономической комиссии с апреля 2016 года.
Проект был одобрен Евразийской экономической комиссией, а 27 июля этого года на Межправительственном совете обсуждали премьер-министры стран ЕЭС.
«В 2016 году осталось всего 1 из 60 разногласий по поводу формирования общего рынка газа странами ЕЭС, одним из возможных способов регулирования может быть разработка и принятие единой тарифной методологии для услуг по транспортировке газа, - сказал Эмиль Кайкиев, член Департамента энергетики и инфраструктуры Евразийской экономической комиссии.