ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը սեպտեմբերի սկզբին կսկսի 6 մլրդ դոլարի չափով օգնության տրամադրումը սահմանված մաքսատուրքերի պատճառով տուժած ֆերմերներին, ասվում է ԱՄՆ գյուղատնտեսության նախարարության հաղորդագրության մեջ,փոխանցում է ТАСС-ը:
Այդ գումարից 4,7 միլիարդ դոլարը կհատկացվի եգիպտացորեն, բամբակ, կաթնամթերք, սոյա, ցորեն արտադրողներին։ Նախարարությունը նաև մաքսատուրքերից տուժածներից 1,2 մլրդ դոլարի ապրանք կգնի և բարեգործական հիմնադրամների միջոցով կբաժանի անապահովներին։ Եվս 200 մլն դոլար կտրամադրվի ֆերմերների համար օտարերկրյա շուկաներին հասանելիություն ապահովելու նպատակով, որը կարվի գյուղատնտեսական արտադրանքի վաճառքին աջակցության ծրագրի շրջանակում։

The administration of US President Donald Trump will start providing $ 6 billion in aid to farmers affected by the custom duties, the TASS quoted the US Department of Agriculture as saying.
Of this amount, $ 4.7 billion will be allocated to corn, cotton, dairy products, soybeans and wheat producers. The ministry will also purchase $ 1.2bn worth of goods from farmers affected by the custom duties and distribute them through the charitable foundations. Another $ 200 million will be provided to farmers for access to overseas markets, which will be made within the framework of the Agricultural Product Sale Support Program.