ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Չինաստանին առաջարկել է մինչև սեպտեմբերի վերջն անցկացնել առևտրական բանակցությունների ևս մեկ փուլ՝ հնարավորություն տալով կանխել ԱՄՆ տարեկան 200 մլրդ դոլար արժողությամբ չինական ապրանքների ներմուծման նոր մաքսատուրքերի սահմանումը, գրել է The Wall Street Journal-ը հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին:
Նրանց տվյալով՝ չինական կողմին՝ ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի փոխվարչապետ Լյու Հեի գլխավորությամբ, հրավեր է ուղարկել ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը:
Ամերիկյան կառավարության մի շարք ներկայացուցիչներ նշում են, որ նոր թուլություն են զգացել չինական արտադրողների շարքերում և հնարավոր է, որ այժմ Պեկինն ավելի մեծ ճկունություն դրսեւորի նոր մաքսատուրքերի սպառնալիքի ներքո, գրում է հրատարակությունը:

Администрация президента США Дональда Трампа предложила Китаю еще один этап торговых переговоров к концу сентября, давая возможность США отменить новые таможенные пошлины на китайские товары стоимостью 200 миллиардов долларов в год, пишет The Wall Street Journal со ссылкой на информированные источники.
По их словам, министр финансов США Стивен Мнучин направил приглашение китайской стороне во главе с вице-премьером Госсовета Китайской народной республики (КНР) Лю Хэ.
Представители американского правительства утверждают, что почувствовали новую слабость в рядах китайских руководителей, и, возможно, теперь Пекин проявит больше гибкости под угрозой новых пошлин.