ԱՄՀ-ի ու Ուկրաինայի կառավարության ներկայացուցիչները պայմանավորվել են տնտեսական քաղաքականության պայմանների շուրջ՝ stand-by նոր համաձայնագրի գործարկման համար, որը հաշվարկված է լինելու 14 ամսվա համար, ասվում է միջազգային վարկային կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
«Stand-by-ի նոր պայմանագիրը կփոխարինի ընդլայնված ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, որը ձեռք էր բերվել 2015 թվականի մարտին և ավարտվում է 2019-ի մարտին », - նշվում է փաստաթղթում:
ԱՄՀ-ն նշել են, որ նոր մեխանիզմը նախատեսում է 3,9 մլրդ դոլարի տրամադրում և Կիևի համար կդառնա «հաջորդ տարի տնտեսական ոլորտում քաղաքականության իրականացման հիմք»:

МВФ и правительство Украины договорились об условиях экономической политики для запуска нового резервного (stand-by) соглашения, которое будет рассчитано на 14 месяцев, говорится в заявлении Международной кредитной организации.
«Новое соглашение «Stand-by» заменит соглашение, достигнутое в рамках расширенной программы финансирования, которое было достигнуто в марте 2015 года и заканчивается в марте 2019 года», - говорится в документе.
Из МВФ сообщили, что новый механизм предоставит 3,9 млрд. долл. США и станет основой для реализации политики Киева в следующем году.