Ռուսաստանի Դաշնությունում 2018 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին տրված վարկային քարտերի ընդհանուր քանակը կազմել է 7.67 մլն: Այս տվյալները ներկայացված են Վարկային պատմությունների ազգային բյուրոյի (ՎՊԱԲ) նյութերում:
Հաշվետու ժամանակահատվածում այս ցուցանիշը 2017-ի համեմատ ավելացել է երկու երրորդով. այն ժամանակ բնակչությունը ստացել էր 4.61 մլն վարկային քարտ:
Ըստ ՎՊԱԲ-ի` վարկի այս տեսակում 65 տարեկանից բարձր քաղաքացիների տեսակարար կշիռն ավելացվել է: Այն աճել է 1.5 տոկոսային կետով` մինչև 5.8 տոկոս:
25 տարեկանից ցածր քաղաքացիների տեսակարար կշիռն ընթացիկ տարվա 9 ամիսների ընթացքում նվազել է 0.2 տոկոսային կետով `մինչև 9.9 տոկոս:
Կրճատման ամենաբարձր ցուցանիշը ցուցադրել է 25-29 տարեկան տարիքային խմբում՝ նվազելով մինչև 13.5 տոկոս:
ՎՊԱԲ-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Վիկուլինը նշել է, որ նոր վարկային քարտերի թողարկման աճի տեմպերը շարունակում են մնալ բարձր մակարդակի վրա: Նրա կարծիքով, վարկի այս տեսակը հարմար է ինչպես վարկային կազմակերպությունների, այնպես էլ վարկառուների համար: Մասնավորապես, բանկերը կարող են արդյունավետ կերպով կառավարել վարկային ռիսկը՝ օգտագործելով վարկային քարտի սահմանաչափը:
Վիկուլինը՝ քարտապանների թվում 60 տարեկանից բարձր քաղաքացիների զգալի աճը պայմանավորում է այն հանգամանքով, որ նրանք կենսաթոշակ ստանալու արդյունքում շարունակական եկամուտ ունեն:

Общее количество кредитных карт, выпущенных в Российской Федерации в январе-сентябре 2018 года, составило 7,67 млн. Эти данные представлены в материалах Национального бюро кредитных историй (НБКИ).
В отчетном периоде эта цифра увеличилась на две трети по сравнению с 2017 годом: в том году население получило 4,61 млн. кредитных карт.
По данным НБКИ, в этой категории кредитов увеличилась доля граждан в возрасте старше 65 лет. Она выросла на 1,5 процентных пункта - до 5,8 процента.
Доля граждан в возрасте до 25 лет снизилась на 0,2 процентных пункта до 9,9 процента в течение первых 9 месяцев текущего года.
Самый высокий показатель сокращения наблюдается в возрастной группе 25-29 лет - сокращение до 13,5 процента.
Генеральный директор Александр Викулин отметил, что темпы роста новых кредитных карт по-прежнему остаются высокими. По его мнению, этот вид кредита подходит как для кредитных организаций, так и для заемщиков. В частности, банки могут эффективно управлять кредитным риском, используя лимит кредитной карты.
Викулин обуславливает значительное увеличение числа людей старше 60 лет тем, что они имеют постоянный доход в результате получения пенсии.