07-12-2018 12:52 1590
ԱՄՆ-ի Ուկրաինայի հարցերով պետական դեպարտամենտի հատուկ ներկայացուցիչ Կուրտ Ուոլքերը հայտարարել է, որ ռուսական նավերի մուտքը եվրոպական նավահանգիստներ կարող է փակվել: Բացի այդ, ռուսական բանկերը կարող են անջատվել միջազգային SWIFT համակարգից:
Նման միջոցները կարող են պատասխան լինել Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիային, մասնավորապես, Կերչի նեղուցում Ուկրաինայի նավերի բռնազավթմանը, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Ուոլքերն ընդգծել է, որ Ղրիմի մոտ գտնվող տարածքային ջրերն ուկրաինական են, ուստի Ռուսաստանը չի կարող լիովին վերահսկել Կերչի նեղուցը:
Ինչպես նշել է Ուոլքերը, Միացյալ Նահանգները պահանջում է, որ Ռուսաստանը վերադարձնի Ուկրաինայի նավատորմն ու նավերը: Դիվանագետի խոսքով՝ Գերմանիայում Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության գլխավոր քարտուղար Աններգրեթ Քրամփ-Կարրենբաուերն առաջարկել է փակել Ազովի և Ղրիմի ծովից ժամանող ռուսական նավերի համար եվրոպական նավահանգիստները:
Ռուսաստանին կառուցողական բանակցություններ վարելու ստիպելու համար ևս մեկ քայլ է ռուսական բանկերի միջազգային SWIFT ցանցից անջատումը:
Ուոլքերն ասել է, որ դա «միջուկային գործառույթ» է, որը սպառնալիքի տակ կդնի ոչ միայն Ռուսաստանին, այլև դաշնակիցներին:
Սակայն, ըստ Ուոլքերի՝ հարկ է հաշվի առնել նման միջոցառման հնարավորությունը, քանի որ այլևս հնարավոր չէ նայել, թե ինչպես է Ռուսաստանը նոր հարձակումներ ձեռնարկում հարևըանների հանդեպ:

07-12-2018 12:52 1591
Kurt Walker, the special representative of the US State Department for Ukraine, said that Russian ships could be denied access to European ports. In addition, Russian banks may be disconnected from the international SWIFT system.
Such measures may be a response to Russia's aggression against Ukraine, in particular, the seizure of Ukrainian courts in the Kerch Strait, reports Voice of America.
Walker stressed that the territorial waters near the Crimea are Ukrainian, so Russia cannot claim complete control over the Kerch Strait.
As noted by Walker, the United States is demanding that Russia return the captured Ukrainian sailors and ships. According to the diplomat, the secretary general of the Christian Democratic Union in Germany, Andbertrat Kramp-Karrenbauer proposed closing European ports for Russian ships arriving from Azov and Crimea.
Another step in forcing Russia into constructive negotiations is to disconnect Russian banks from the international SWIFT network.
Walker said that this is a "nuclear option", which will threaten the costs not only of Russia, but also of the allies.
However, according to Walker, it is necessary to consider the possibility of such a measure, since it is no longer possible to look at how Russia is taking new steps of aggression towards its neighbors.