Նախորդ ամիս ռուսական բանկային համակարգում գրանցվել է ռուբլով ավանդների արտահոսքի նոր ալիք: Նոյեմբերին ֆիզիկական անձինք բանկային հաշիվներից դուրս են գրել 52 մլրդ ռուբլի, իսկ միջոցների ընդհանուր ծավալը, որը պահվում է ֆինանսական կազմակերպություններում ռուբլով՝ նվազել է 0,2 տոկոսով, հայտնում է Finanz-ը հղում անելով ՌԴ Կենտրոնական Բանկին:
Ինչպես կարծում է «Ալֆա-Բանկի» գլխավոր տնտեսագետ Նատալյա Օռլովան՝ գնաճային մտավախությունները ստիպել են բնակչությանը նվազեցնել ռուբլով բանկային ակտիվները: Բացի այդ, փորձագետ ենթադրում է, որ ռուսները շարունակում են վատնել խնայողությունները:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ներում տեղեկություն էր հայտվել, որ ռուսական խոշորագույն բանկերը՝ մտավախություն ունենալով, որ բնակչության միջոցների արտահոսքը կարող է շարունակվել, նաև միջազգային նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ, որոշել են բարձրացնել քաղաքացիների հետաքրքրությունը դոլարային ավանդների նկատմամբ՝ բարձրացնելով տոկոսադրույքները:
Ընթացիկ տարվա հունվար-օգոստոս ամիսներին կապիտալի արտահոսքը Ռուսաստանից ավելացել է 2,8 անգամ` 2018 թվականի ութ ամիսներին կազմելով 26,5 մլրդ դոլար:

Last month, a new wave of outflow of ruble deposits was registered in the Russian banking system. In November, individuals removed 52 billion rubles from bank accounts, and the total amount of funds held in financial institutions fell by 0.2 percent, according to Finanz, citing the Central Bank of Russia.
Natalya Orlova, chief economist at Alfa-Bank, believes that inflation concerns have forced the population to reduce their banking assets in rubles. In addition, the expert suggests that the Russians continue to spend their savings.
Earlier, the media reported that the largest Russian banks, fearing a continuation of the outflow of resources and the introduction of new international sanctions, decided to increase the interest of citizens in dollar deposits by raising interest rates.
The outflow of capital from Russia in January-August of the current year increased by 2.8 times and amounted to $ 26.5 billion in the eight months of 2018.