24-12-2018 12:14 1325
Facebook-ը մշակում է վիրտուալ արժույթ: Այն օգտագործվելու է WhatsApp-ի օգտատերերի կողմից, դրամական փոխանցումներ կատարելու համար: Այս մասին գրում է Bloomberg-ը:
Գործակալության տվյալով՝ Facebook-ը մտադիր է իր թվային արժույթի փոխարժեքը կապել ամերիկյան դոլարի փոխարժեքի հետ:
Կրիպտոարժույթի WhatsApp-ում ներդրման ճշգրիտ ամսաթիվը չի նշվում: Հայտնի է, որ դրա մշակումը սկզբնական փուլում է:
Կրիպտոարժույթը Facebook-ի կողմից մշակվում է հնդկական շուկայի համար: Հնդկաստանում մեսենջերի օգտատեր է հանդիսանում ավելի քան 200 միլիոն մարդ:
Բացի այդ, Հնդկաստանը դրամական փոխանցումների անվիճելի առաջատար է: Համաշխարհային բանկի տվյալով՝ անցյալ տարի երկրի բնակիչները 69 մլրդ դոլար են փոխանցել:
Գործակալության լրագրողները նշում են, որ Facebook-ի ֆինանսական ծառայությունների նկատմամբ հետաքրքրությունը որևէ մեկին չի զարմացնում: Չորս տարի առաջ Մարկ Ցուկերբերգի ընկերությունը վարձակալել է PayPal-ի նախկին ղեկավար Դ. Մարկուսին: Այս տարվա գարնան վերջ Մարկուսը նշանակվել է բլոկչեյն-ստորաբաժանման ղեկավար: Ներկայումս բաժանմունքի անձնակազմը ներառում է 40 մասնագետ:

Facebook разрабатывает виртуальную валюту. Она будет использоваться пользователями WhatsApp для осуществления денежных переводов, сообщает Bloomberg.
По сообщению агентства, Facebook намерен связать курс своей валюты с курсом доллара США.
Точная датя введения криптовалюты в WhatsApp не указывается. Известно, что ее разработка находится на начальной стадии.
Крипто деньги разработаны Facebook для индийского рынка. В Индии более 200 миллионов человек являются пользователями мессенджера.
Кроме того, Индия является бесспорным лидером по денежным переводам. По данным Всемирного банка, в прошлом году жители страны перечислили 69 миллиардов долларов.
Журналисты агентства заявляют, что интерес к финансовым услугам Facebook никого не удивляет. Четыре года назад компания Марка Цукерберга наняла бывшего руководителя PayPal Д. Маркуса. В конце этого года Маркус был назначен главой блокчейн-подразделения. В настоящее время в отделе работает 40 специалистов.