Ռուսաստանում գործազրկությունը մեկ շաբաթում աճել է 1.8 տոկոսով: Այս մասին հայտնել են ՌԴ Աշխատանքի նախարարությունից:
Աշխատանքի շուկայի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ դեկտեմբերի 19-ի դրությամբ գործազրուրկ է համարվել 673.3 հազար մարդ: Նրանք պաշտոնապես գրանցված են նախարարության զբաղվածության ծառայությունում:
Նախորդ նույն ժամանակահատվածում ցուցանիշը կազմում էր 756,1 հազար մարդ:
Ըստ գերատեսչության՝ գործազուրկներն ավելացել են ՌԴ 76 սուբյեկտներում:
Նրանց թիվն ամենաբարձրը Սախալինի, Աստրախանի և Վորոնեժի մարզում է: Ինգուշեթիում, Մագադանում և Կալինինգրադում գործազրկության ցուցանիշը չի փոխվել:
Ավելի վաղ Financial Times թերթը հղում անելով Շվեյցարիայի UBS բանկի կատարած հետազոտությանը հայտնել էր, որ աշխարհում 2018 թվականի սեպտեմբերին գործազրկության մակարդակը կազմել էր 5,2 տոկոս, ինչը 2,8 տոկոսային կետով ցածր է, քան 2010 թվականին:
Դա նաև 1980 թվականից ի վեր ամենացածր ցուցանիշն է: UBS-ի ֆինանսական փորձագետներն ուսումնասիրել են 48 զարգացած և զարգացող երկրներ, որոնց ընդհանուր ավանդը համաշխարհային արտադրության բնագավառում հասնում է 84 տոկոսի:

25-12-2018 12:38 1381
Unemployment in Russia grew by 1.8% over the week. This was reported from the Ministry of Labor of Russia.
Labor market surveys show that as of December 19, 673.3 thousand people are unemployed. They are officially registered with the Ministry’s employment service.
The indicator for the same period last year was 756.1 thousand people.
According to the ministry, unemployment increased in 76 regions of Russia.
The largest increase in the number of unemployed in Sakhalin, Astrakhan and Voronezh. In Ingushetia, Magadan and Kaliningrad, the unemployment rate has not changed.
Earlier, the Financial Times quoted the Swiss bank UBS, saying that the world unemployment rate in September 2018 was 5.2%, which is 2.8 percentage points lower than in 2010.
It is also the lowest since 1980. UBS financial experts examined 48 developed and developing countries with a total contribution of 84% to global production.