Ռուսաստանում գործազրկությունը մեկ շաբաթում աճել է 1.8 տոկոսով: Այս մասին հայտնել են ՌԴ Աշխատանքի նախարարությունից:
Աշխատանքի շուկայի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ դեկտեմբերի 19-ի դրությամբ գործազրուրկ է համարվել 673.3 հազար մարդ: Նրանք պաշտոնապես գրանցված են նախարարության զբաղվածության ծառայությունում:
Նախորդ նույն ժամանակահատվածում ցուցանիշը կազմում էր 756,1 հազար մարդ:
Ըստ գերատեսչության՝ գործազուրկներն ավելացել են ՌԴ 76 սուբյեկտներում:
Նրանց թիվն ամենաբարձրը Սախալինի, Աստրախանի և Վորոնեժի մարզում է: Ինգուշեթիում, Մագադանում և Կալինինգրադում գործազրկության ցուցանիշը չի փոխվել:
Ավելի վաղ Financial Times թերթը հղում անելով Շվեյցարիայի UBS բանկի կատարած հետազոտությանը հայտնել էր, որ աշխարհում 2018 թվականի սեպտեմբերին գործազրկության մակարդակը կազմել էր 5,2 տոկոս, ինչը 2,8 տոկոսային կետով ցածր է, քան 2010 թվականին:
Դա նաև 1980 թվականից ի վեր ամենացածր ցուցանիշն է: UBS-ի ֆինանսական փորձագետներն ուսումնասիրել են 48 զարգացած և զարգացող երկրներ, որոնց ընդհանուր ավանդը համաշխարհային արտադրության բնագավառում հասնում է 84 տոկոսի:

25-12-2018 12:38 1378
Исследования рынка труда показывают, что по состоянию на 19 декабря 673,3 тыс. человек являются безработными. Они официально зарегистрированы в службе занятости министерства.
Аналогичный показатель за тот же период в прошлом году составлял 756,1 тысячи человек.
По данным ведомства, безработица увеличилась в 76 регионах России.
Наибольший рост количества безработных на Сахалине, в Астрахани и Воронеже. В Ингушетии, Магадане и Калининграде уровень безработицы не изменился.
Ранее Financial Times цитировала швейцарский банк UBS, заявив, что уровень безработицы в мире в сентябре 2018 года составил 5,2%, что на 2,8 процентных пункта ниже, чем в 2010 году.
Это также самый низкий показатель с 1980 года. Финансовые эксперты UBS исследовали 48 развитых и развивающихся стран с общим вкладом 84% в мировое производство.