20-02-2019 16:19 1363
Շվեդիայի խոշորագույն բանկերից մեկին՝ Swedbank-ին, կասկածում են մոտ ավելի քան 40 միլիարդ կրոն (4 միլիարդ դոլար) կազմող գումարի լվացման համար, համապատասխան քննությունն իրականացրել է SVT հեռուստաալիքը:
Նշվում է, որ փողերը լվացվել են Swedbank-ի և Danske Bank-ի մասնաճյուղերով, այդ թվում՝ էստոնական ստորաբաժանումով:
Հեռուստաալիքի լրագրողները եզրակացություն են արել այն փաստաթղթերի հիման վրա, որոնք իրենց մոտ են հայտնվել տեղեկատվության արտահոսքի պատճառով:
Այդպես, նրանք հետևել են 2007-ից 2015 թվականն իրականացված ամբողջ գործողություններին և պարզել, որ առնվազն 50 հաճախորդ իրականացրել է 40 միլիարդ կրոն գումարի կասկածելի գործարք:
Բացի այդ՝ բանկի հաճախորդների շարքում եղել է մոտ 100 ընկերություն՝ այսպես կոչված «բարձր ռիսկի» երկրներից:

20-02-2019 16:19 1332
In Sweden, one of the largest banks in the country, Swedbank, suspected more than 40 billion kroons (4 billion dollars) of money laundering, SVT television channel conducted an investigation.
It is noted that the money was laundered through branches of Swedbank and Danske Bank, including in Estonia. The journalists of the channel made conclusions based on the documents that came to them as a result of data leakage.
So, they traced all operations with the bank accounts from 2007 to 2015 and found out that at least 50 clients carried out suspicious transactions in the amount of 40 billion kroons.
In addition, among the clients of the bank were about a thousand companies from the countries of the so-called "high risk".