15-04-2019 15:02 1849
Ղազախստանի կառավարությունը նախագահի արտահերթ ընտրությունների համար տրամադրելու է 25 միլիոն դոլար: Այս մասին ասվում է օրենքի նախագծում, որը պետք է հավանության արժանանա:
«Ղազախստանի կառավարության պահուստներից տրամադրել միջոցներ՝ 9 404 771 000 տենգեյի չափով (մոտ $24,8 միլիոն դոլար) Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի արտահերթ ընտրությունների համար, որոնք նախանշված են 2019 թվականի հունիսի 9-ին», — նշում է РИА Новости-ն:
Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ Ղազախստանի ԿԸՀ-ն ստանալու է ավելի քան 24,6 միլիոն դոլար, իսկ հանրապետության ԱԳՆ-ն՝ մոտ 150 հազար դոլար:
30 տարի Ղազախստանը ղեկավարելուց հետո Նուրսուլթան Նազարբաևը մարտի 20-ին հայտարարել էր լիազորությունները վայր դնելու մասին։ Երկրի ղեկավար էր դարձել Ղազախստանի խորհրդարանի վերին պալատի նախագահ Քասիմ Ժոմարտ Տոկաևը։ Նախագահի լիազորությունների ժամկետը լրանում էր 2020 թվականին։

15-04-2019 15:02 1850
The government of Kazakhstan will allocate 25 million dollars for presidential elections. This is stated in the bill, which must be approved.
“To allocate funds from the reserve of the government of the Republic of Kazakhstan in the amount of 9,404,771,000 tenge (about US $ 24.8 million) for holding extraordinary presidential elections of the Republic of Kazakhstan scheduled for June 9, 2019,” RIA Novosti reports.
At the same time, it is noted that the Central Election Commission of Kazakhstan will receive more than 24.6 million dollars, and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic - about 150 thousand dollars.
After the 30-year rule of Kazakhstan on March 20, Nursultan Nazarbayev announced that he would resign. The president of the upper chamber of the Kazakh parliament, Kasim Zhomart Tokayev, became the leader of the country. The term of presidency expired in 2020.