15-04-2019 15:02 1849
Ղազախստանի կառավարությունը նախագահի արտահերթ ընտրությունների համար տրամադրելու է 25 միլիոն դոլար: Այս մասին ասվում է օրենքի նախագծում, որը պետք է հավանության արժանանա:
«Ղազախստանի կառավարության պահուստներից տրամադրել միջոցներ՝ 9 404 771 000 տենգեյի չափով (մոտ $24,8 միլիոն դոլար) Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի արտահերթ ընտրությունների համար, որոնք նախանշված են 2019 թվականի հունիսի 9-ին», — նշում է РИА Новости-ն:
Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ Ղազախստանի ԿԸՀ-ն ստանալու է ավելի քան 24,6 միլիոն դոլար, իսկ հանրապետության ԱԳՆ-ն՝ մոտ 150 հազար դոլար:
30 տարի Ղազախստանը ղեկավարելուց հետո Նուրսուլթան Նազարբաևը մարտի 20-ին հայտարարել էր լիազորությունները վայր դնելու մասին։ Երկրի ղեկավար էր դարձել Ղազախստանի խորհրդարանի վերին պալատի նախագահ Քասիմ Ժոմարտ Տոկաևը։ Նախագահի լիազորությունների ժամկետը լրանում էր 2020 թվականին։

Правительство Казахстана выделит 25 миллионов долларов на президентские выборы. Об этом говорится в законопроекте, который должен быть одобрен.
«Выделить из резерва правительства республики Казахстан средства в размере 9 404 771 000 тенге (около 24,8 млн. долларов США) на проведение внеочередных выборов президента Республики Казахстан, назначенных на 9 июня 2019 года», — сообщает РИА Новости.
В то же время отмечается, что Центральная избирательная комиссия Казахстана получит более 24,6 млн. долларов, а Министерство иностранных дел Республики - около 150 тыс. долларов.
После 30-летнего правления Казахстана 20 марта Нурсултан Назарбаев объявил о том, что он сложит свои полномочия. Президент верхней палаты казахстанского парламента Касим Жомарт Токаев стал лидером страны. Срок президентских полномочий истекал в 2020 году.