22-02-2018 16:00 2887
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը, լինելով Հայաստանի բանկային շուկայի առաջատարներից մեկը, շարունակում է ավելացնել մանրածախ բիզնեսի շրջանառությունը, ինչի մասին վկայում են բիզնեսի 2017 թ.-ի ցուցանիշները:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը բանկի ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ Հայաստանի բանկերի շրջանում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը զբաղեցնում է 1-ին տեղը հետևյալ ցուցանիշներով.
• միջազգային քարտերի (Visa и Mastercard) քանակով, մասնաբաժինը շուկայում՝ 30%
• թողարկված քարտերի շրջանառությամբ, մասնաբաժինը շուկայում՝ 17%
• բանկոմատների քանակով (հաշվի առնելով շուկայի խաղացողներից մեկի հետ միավորված բանկոմատային ցանցը), մասնաբաժինը շուկայում՝ 30%:
Ընդհանուր առմամբ, 2017 թ. –ի ընթացքում Բանկն իր ծառայություններն է տրամադրել մոտ 385 հազ. ֆիզիկական անձ-հաճախորդների: Մանրածախ բիզնեսում ակտիվ քաղաքականության արդյունքում Բանկին 2017 թ.-ին հաջողվել է գրանցել հետևյալ հիմնական ցուցանիշների աճ.
• ֆիզիկական անձանց վարկային պորտֆելի՝ 15%-ով
• ֆիզիկական անձանց ցպահանջ միջոցների՝ 30%- ով
• ֆիզիկական անձանց քարտային պորտֆելի՝ 15%- ով
• շուկայում ֆիզիկական անձանց վարկային պորտֆելի մասնաբաժնի ՝ մինչև 11.5%
• շուկայում ֆիզիկական անձանց ավանդային պորտֆելի մասնաբաժնի ՝ մինչև 10%
• սպառողական վարկերի տրամադրման՝ 70% - ով:
2017 թ.-ին Բանկը գործարկել է «Գործի մարդիկ» համալիր փաթեթային առաջարկը Բանկի առանցքային հաճախորդների ՝ բյուջետային կազմակերպությունների (նախարարությունների, ուժային կառույցների և այլն), առողջապահության և կրթության ոլորտների, ՏՏ-ընկերությունների, ֆինանսական կազմակերպությունների և կապի օպերատորների աշխատակիցների համար: Տվյալ ծրագիրը թույլ է տվել Բանկին շարունակել գործող հաճախորդների սպասարկումը նոր հունով, ինչպես նաև շուկայից ներգրավել նոր հաճախորդների:
2017 թ. վերջում ՎՏԲ-Հայաստանի հաճախորդներին հասանելի դարձավ Բջջային բանկը, և այսօր արդեն մոտ 20 000 հաճախորդ օգտվում է հավելվածից: Ավելի քիչ, քան կես տարվա ընթացքում, Բանկին հաջողվեց դուրս է բերել օրական գործարքների մոտ 7%-ը շուրջօրյա հեռավար ուղի, սպասարկելով գործառույթների 35%-ը ոչ աշխատանքային ժամերին:
2017 թ.-ին Բանկն առաջարկել է օգտվել «Բանկն աշխատավայրում» ծառայությունից, որի շրջանակներում իրականացրել է ավելի քան 30.000 խորհրդատվություն և 7.500 վաճառք Բանկի անհատական մենեջերների կողմից հաճախորդների աշխատավայր այցելությունների միջոցով: Այսոօր ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի անհատական մենեջերները սպասարկում են ավելի քան 1.500 կազմակերպությունների, իսկ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը քարտերին աշխատավարձ ստանում է մոտ 82 000 հաճախորդ:
«2017 թվականին մենք ձեռնամուխ եղանք զարգացման երեքամյա նոր ռազմավարության իրականացմանը, որի արդյունքները տեսնում ենք արդեն անցյալ տարվա ցուցանիշներից: Այսպես, ՎՏԲ բանկը Հայաստանում ցուցադրում է գերազանց ցուցանիշներ վարկային պրդուկտների վաճառքից, ինչպես նաև մասնաճյուղային ցանցի արդյունավետության բարձրացման գործում, և վստահորեն պահպանում է առաջատարի դիրքը երկրի վարկային և քարտային շուկաներում: ՎՏԲ գլխամասային բանկը դրական է գնահատում Հայաստանում ՎՏԲ թմի աշխատանքը, համոզված եմ, որ նորացված կազմով այն կշարունակի ավելացնել բիզնեսի ծավալները և շահույթը»,-ասաց «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ Դիտորդ խորհրդի նախագահ, ՎՏԲ Բանկ (ՀԲԸ) վարչության անդամ Վլադիմիր Վերխոշինսկին:
Անդրադառնալով առաջիկա անելիքներին, վարչության անդամն ասաց՝ 2018 թ.-ին ՎՏԲ-Հայաստանը պլանավորում է շարունակել պրոդուկտային շարքի ակտիվ զարգացումը բիզնեսի բոլոր ուղղություններով, հեռավար սպասարկման ուղիների զարգացումը, սպասարկման որակի բարձրացումը և private affluent և mass affluent հատվածներում բիզնեսի զարգացումը:

Являясь одним из лидеров на банковском рынке Армении, Банк ВТБ (Армения) продолжает увеличивать оборот розничных предприятий, о чем свидетельствуют индексы бизнеса 2017 года.
На встрече с журналистами представители банка заявили, что Банк ВТБ (Армения) занимает первое место среди банков Армении по следующим показателям:
• Количество международных карт (Visa и Mastercard) на рынке - 30%
• По обращению выпущенных карт доля рынка составляет 17%
• Количество банкоматов (с учетом единой сети ATM с одним из участников рынка), доля на рынке составляет 30%.
В целом в 2017 году в течение отчетного периода Банк предоставил свои услуги примерно 385 тысячам физических лиц-клиентов. В результате активной розничной торговой политики в 2017 году Банку удалось зарегистрировать следующие ключевые показатели:
• 15% кредитного портфеля физических лиц;
• 30% средств физических лиц до востребования
• 15% портфеля карт физических лиц на рынке
• Доля кредитного портфеля физических лиц на рынке до 11,5%
• Доля депозитного портфеля физических лиц на рынке составляет до 10%
• Предоставление потребительских кредитов на 70%.
В 2017 году Банк запустил пакет «Деловые люди» для основных клиентов Банка, бюджетных организаций (министерств, энергетических структур и т. д.), здравоохранения и образования, ИТ-компаний, финансовых организаций и операторов связи. Эта программа позволила Банку продолжать обслуживать клиентов по-новому, а также привлекать новых клиентов с рынка.
В конце 2017 года мобильный банк Банка ВТБ (Армения) стал доступным для клиентов, и сегодня около 20 000 клиентов используют это приложение. Менее чем через полгода Банку удалось обеспечить около 7% ежедневных транзакций 24 часа в сутки, обслуживая 35% из них в нерабочее время.
В 2017 году Банк предложил воспользоваться услугой «Банк на рабочем месте», в рамках которой индивидуальные менеджеры Банка обеспечивали более 30 000 консультаций и 7 500 продаж, посетив рабочие места клиентов. Сегодня лидирующие менеджеры ВТБ Банка (Армения) обслуживают более 1500 организаций, а ВТБ Банк (Армения) около 82 000 клиентов получают зарплаты с банковских карт ВТБ.
«В 2017 году мы приступили к трехлетней стратегии развития, результаты которой отражены в показателях прошлого года. Таким образом, Банк ВТБ Армения демонстрирует отличные показатели по продаже кредитных продуктов, а также повышает эффективность филиальной сети и уверенно удерживает лидирующие позиции на кредитных и карточных рынках страны. Главный банк ВТБ позитивно оценивает работу банка ВТБ в Армении, и я уверен, что он продолжит увеличивать объем и прибыль бизнеса в обновленном составе », - сказал Владимир Верхошинский , член правления Совета директоров ВТБ (ВБ).
Ссылаясь на предстоящие задачи, член правления сказал, что в 2018 году ВТБ Армения планирует продолжить разработку линейки продуктов во всех сферах бизнеса, развивать маршруты удаленных услуг, качество обслуживания и бизнеса в private affluent и mass affluent секторах.