22-02-2018 16:00 2887
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը, լինելով Հայաստանի բանկային շուկայի առաջատարներից մեկը, շարունակում է ավելացնել մանրածախ բիզնեսի շրջանառությունը, ինչի մասին վկայում են բիզնեսի 2017 թ.-ի ցուցանիշները:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը բանկի ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ Հայաստանի բանկերի շրջանում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը զբաղեցնում է 1-ին տեղը հետևյալ ցուցանիշներով.
• միջազգային քարտերի (Visa и Mastercard) քանակով, մասնաբաժինը շուկայում՝ 30%
• թողարկված քարտերի շրջանառությամբ, մասնաբաժինը շուկայում՝ 17%
• բանկոմատների քանակով (հաշվի առնելով շուկայի խաղացողներից մեկի հետ միավորված բանկոմատային ցանցը), մասնաբաժինը շուկայում՝ 30%:
Ընդհանուր առմամբ, 2017 թ. –ի ընթացքում Բանկն իր ծառայություններն է տրամադրել մոտ 385 հազ. ֆիզիկական անձ-հաճախորդների: Մանրածախ բիզնեսում ակտիվ քաղաքականության արդյունքում Բանկին 2017 թ.-ին հաջողվել է գրանցել հետևյալ հիմնական ցուցանիշների աճ.
• ֆիզիկական անձանց վարկային պորտֆելի՝ 15%-ով
• ֆիզիկական անձանց ցպահանջ միջոցների՝ 30%- ով
• ֆիզիկական անձանց քարտային պորտֆելի՝ 15%- ով
• շուկայում ֆիզիկական անձանց վարկային պորտֆելի մասնաբաժնի ՝ մինչև 11.5%
• շուկայում ֆիզիկական անձանց ավանդային պորտֆելի մասնաբաժնի ՝ մինչև 10%
• սպառողական վարկերի տրամադրման՝ 70% - ով:
2017 թ.-ին Բանկը գործարկել է «Գործի մարդիկ» համալիր փաթեթային առաջարկը Բանկի առանցքային հաճախորդների ՝ բյուջետային կազմակերպությունների (նախարարությունների, ուժային կառույցների և այլն), առողջապահության և կրթության ոլորտների, ՏՏ-ընկերությունների, ֆինանսական կազմակերպությունների և կապի օպերատորների աշխատակիցների համար: Տվյալ ծրագիրը թույլ է տվել Բանկին շարունակել գործող հաճախորդների սպասարկումը նոր հունով, ինչպես նաև շուկայից ներգրավել նոր հաճախորդների:
2017 թ. վերջում ՎՏԲ-Հայաստանի հաճախորդներին հասանելի դարձավ Բջջային բանկը, և այսօր արդեն մոտ 20 000 հաճախորդ օգտվում է հավելվածից: Ավելի քիչ, քան կես տարվա ընթացքում, Բանկին հաջողվեց դուրս է բերել օրական գործարքների մոտ 7%-ը շուրջօրյա հեռավար ուղի, սպասարկելով գործառույթների 35%-ը ոչ աշխատանքային ժամերին:
2017 թ.-ին Բանկն առաջարկել է օգտվել «Բանկն աշխատավայրում» ծառայությունից, որի շրջանակներում իրականացրել է ավելի քան 30.000 խորհրդատվություն և 7.500 վաճառք Բանկի անհատական մենեջերների կողմից հաճախորդների աշխատավայր այցելությունների միջոցով: Այսոօր ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի անհատական մենեջերները սպասարկում են ավելի քան 1.500 կազմակերպությունների, իսկ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը քարտերին աշխատավարձ ստանում է մոտ 82 000 հաճախորդ:
«2017 թվականին մենք ձեռնամուխ եղանք զարգացման երեքամյա նոր ռազմավարության իրականացմանը, որի արդյունքները տեսնում ենք արդեն անցյալ տարվա ցուցանիշներից: Այսպես, ՎՏԲ բանկը Հայաստանում ցուցադրում է գերազանց ցուցանիշներ վարկային պրդուկտների վաճառքից, ինչպես նաև մասնաճյուղային ցանցի արդյունավետության բարձրացման գործում, և վստահորեն պահպանում է առաջատարի դիրքը երկրի վարկային և քարտային շուկաներում: ՎՏԲ գլխամասային բանկը դրական է գնահատում Հայաստանում ՎՏԲ թմի աշխատանքը, համոզված եմ, որ նորացված կազմով այն կշարունակի ավելացնել բիզնեսի ծավալները և շահույթը»,-ասաց «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ Դիտորդ խորհրդի նախագահ, ՎՏԲ Բանկ (ՀԲԸ) վարչության անդամ Վլադիմիր Վերխոշինսկին:
Անդրադառնալով առաջիկա անելիքներին, վարչության անդամն ասաց՝ 2018 թ.-ին ՎՏԲ-Հայաստանը պլանավորում է շարունակել պրոդուկտային շարքի ակտիվ զարգացումը բիզնեսի բոլոր ուղղություններով, հեռավար սպասարկման ուղիների զարգացումը, սպասարկման որակի բարձրացումը և private affluent և mass affluent հատվածներում բիզնեսի զարգացումը:

22-02-2018 16:00 2889
Being one of the leaders in the Armenian banking market, VTB Bank (Armenia) continues to increase the turnover of retail businesses, which is evidenced by the business indexes of 2017.
At the meeting with reporters, the representatives of the bank announced that VTB Bank (Armenia) occupies the first place among the Armenian banks by the following indicators:
• The number of international cards (Visa and Mastercard) in the market - 30%
• With the circulation of issued cards, the share of the market is 17%
• The number of ATMs (taking into account the unified ATM network with one of the market players), the share in the market is 30%.
On the whole, in 2017, during the reporting period, the Bank provided its services to about 385 thousand individuals-customers. As a result of an active retail business policy, the Bank has managed to register the following key indices in 2017:
• 15% credit portfolio of individuals;
• 30% of demand for natural persons
• 15% of individuals' card portfolio
• The share of retail loans in the market up to 11.5%
• The share of individuals' deposit portfolio in the market is up to 10%
• Providing consumer loans by 70%.
In 2017, the Bank launched a "Business People" package for key Clients of the Bank, Budget Organizations (Ministries, Power Structures, etc.), Health and Education, IT Companies, Financial Organizations and Communication Operators. This program allowed the Bank to continue to serve customers in a new way, as well as attract new customers from the market.
At the end of 2017 Mobile Banking of VTB Bank (Armenia) became available to the customers, and today about 20 000 customers use the application. In less than half a year, the Bank succeeded in bringing about 7% of daily transactions 24 hours a day, serving 35% of them in non-workng hours.
In 2017 the Bank offered to use the "Bank at Workplace" service, within the framework of which more than 30,000 consultations and 7,500 sales were provided by the Bank's individual managers through visits to the customers' workplaces. Today, the VTB Bank (Armenia) individual managers are serving more than 1,500 organizations, and VTB Bank (Armenia) about 82,000 customers receive salaries by VTB Bank cards.
"In 2017 we have embarked on a three-year development strategy, the results of which are seen from last year's indicators. Thus, VTB Bank Armenia demonstrates excellent indices in the sale of credit products, as well as enhances the efficiency of the branch network and is confidently retaining the leading positions in the country's credit and card markets. VTB head bank positively assesses VTB's work in Armenia and I am sure that it will continue to increase the volume and profit of the business in the updated composition, "said Vladimir Verkhoshinsky, board member of VTB Bank (WB) Board of Supervisory Board.
Referring to the upcoming tasks, the board member said that in 2018 VTB Armenia plans to continue the development of the product line in all areas of business, the development of remote service routes, the quality of service, and business development in private affluent and mass affluent sectors.