12-12-2018 15:11 4031
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներում կարող է հայտնվել սեփական արժույթ: Նման առաջարկով հանդես է եկել Ազգային վճարային խորհուրդը:
Կազմակերպության վարչության նախագահ Ալմա Օբաևայի խոսքով, նոր արժույթը նախատեսվում է կիրառել միայն միջպետական առևտրի շրջանակում փոխհաշվարկային գործառնություններում: Բացի այդ, նոր փողը կլինի բացառապես էլեկտրոնային:
Նոր արժույթի փոխարժեքը կախված կլինի ԵԱՏՄ անդամ երկրների ազգային դրամական միավորների` միմյանց նկատմամբ փոխարժեքից:
Ռուսաստանի ֆինանսների փոխնախարար Ալեքսեյ Մոիսեևի ասելով, նոր արժույթը կհիշեցնի եվրոպական էքյուն, որը նախորդել է եվրոյին:
ԵԱՏՄ ԵՐԿՐՆԵՐԸ ՀԱՎԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ԵՆ ՏՎԵԼ ՀՀ-Ի ՆՈՐ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒԹՅԱՆԸ
500 ԵՎՐՈՅԻՑ ԹԱՆԿ ԱՊՐԱՆՔ ՆԵՐՄՈՒԾՈՂՆԵՐԸ ՏՈՒՐՔ ԿՎՃԱՐԵՆ500 ԵՎՐՈՅԻՑ ԹԱՆԿ ԱՊՐԱՆՔ ՆԵՐՄՈՒԾՈՂՆԵՐԸ ՏՈՒՐՔ ԿՎՃԱՐԵՆ

12-12-2018 15:11 3944
In the countries of the Eurasian Economic Union (EEU) may appear its own currency. This proposal was made by the National Payment Council.
According to Alma Obaev, the chairman of the board of the organization, the new currency is supposed to be used only within the framework of interstate trade. In addition, new money will be exclusively electronic.
The exchange rate of the new currency will depend on the exchange rate of the national currencies of the EAEU member countries.
According to Deputy Finance Minister Alexei Moiseyev, the new currency will resemble the European ECU, which preceded the euro.