Ռուսական պետական բանկերն իրենց բիզնեսն Ուկրաինայում լուծարում են: Նման եզրակացության է եկել Ուկրաինայի Ազգային բանկի նախագահ Յակով Սմոլին՝ շուկայում տիրող իրավիճակը վերլուծելուց հետո: Հիմնական պատճառները պատժամիջոցներն ու դատական սահմանափակումներն են:
Յակով Սմոլին նկատել է, որ 2016 թվականից սկսած, ռուսական բանկերի շուկայում ունեցած մասնաբաժինը, նաև դրանց ակտիվների ծավալը սկսել են նվազել: Նրանց համար հիմնական խնդիրն Ուկրաինայից ակտիվների դուրսբերման արգելքն է, այդ թվում նաև ռուսաստանյան մայր ընկերությունների համար:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերին Հաագայում տեղի է ունեցել դատավարություն, որի արդյունքում որոշվել է պատժամիջոցներ կիրառել Ուկրաինայում ռուսական բանկերի մասնաճյուղերի գույքի օտարման վերաբերյալ: Այս վճիռը հնարավորություն է տվել փոխհատուցել Կիևին՝ Ղրիմում բանկային ակտիվների կորուստը:
Իր խոսքում Սմոլին նաև հիշատակել է ՎՏԲ-ի ճակատագիրը: Ըստ նրա, ֆինանսական հաստատության լուծարումը բավականին սպասելի երևույթ է: Բանկի լիկվիդայնությունը խիստ քննադատության է ենթարկվել, և մայր ընկերությունը միջոց չի գտել նրան օգնելու համար:

Russian banks cease operations in Ukraine. This conclusion was reached by the Chairman of the National Bank Jacob Smoliy after analyzing the situation on the market. The main reasons are sanctions and judicial restrictions.
Jacob Smoliy noted that since 2016, the share of Russian banks in the market, as well as the volume of their assets, began to decline. The main problem for them is a ban on the withdrawal of assets from Ukraine, including to Russian parent companies.
Recall that in September, a trial was held in The Hague, which resulted in a decision to impose sanctions on the alienation of the property of the subsidiaries of Russian banks in Ukraine. This sentence gave Kiev the opportunity to compensate for the loss of bank assets in the Crimea.
In his speech, Smoliy also mentioned the fate of VTB. According to him, the liquidation of a financial institution is quite an expected phenomenon. Bank liquidity declined critically, and the parent company did not find a way to help it.
The next steps after declaring the bank insolvent will be the sale of assets and the revocation of a license.